Kravatové uzly

Pre väčšinu mužov je takmer udusenie sa na smrť kravatou v dopoludňajších hodinách rovnako prirodzené, ako čistenie zubov. Ako je možné, že po tak veľa rokoch sme slepo viazali túto hodvábnu látku pod náš golier bez toho, aby sme spochybnili jej samotnú existenciu? Takže, s tým na mysli, nižšie ponúkame prehľad unikátnych a zaujímavých faktov o kravatách, ktoré sme si celkom istí, ste nikdy predtým nepočuli. Prvá skutočnosť: Začneme s názvom, pretože viazanka vždy nebola nazývaná kravatou, viete. Moderná viazanka v skutočnosti pochádza z hodvábneho šatku, ktorý nosia chorvátsky vojaci, a odtiaľ sa stal známym ako kravata. Avšak pokiaľ ide o pôvod, skutočná móda nosenia takéhoto odevu bola spojená už v roku 210 pred našim letopočtom s čínskym cisárom nazvaným Shih Huang Ti.

Viazanie kravaty je jednou z tých vecí, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť takmer nemožné, ale po dlhšej dobe sa zdajú úplne ľahké. Skvelá vec kravát je to, že sa môžete ukázať s takmer akýmkoľvek štýlom uzla a existuje ich naozaj veľa na výber. Viazanie kravaty je niečo, čo by mal každý človek vedieť. Napriek tomu je to niečo, čo zdanlivo postihuje aj toho najcitlivejšieho gentlemana na svete. Rozpätie alebo farba kravaty vôbec nie je dôležitá. Ale správne viazanie áno. To je dôvod, prečo sme zostavili tento krátky zoznam a rozobrali, ako sa Vaša kravata bude najlepšie hodiť k danej udalosti, či už ide o kanceláriu, svadbu alebo piatok večer, pretože nosenie kravaty na zábavu je úplne moderné v týchto dňoch. Tu sa pozrieme na tri najpopulárnejšie spôsoby viazania kravaty (plus bonusová metóda pre nadšencov).

Four-in-Hand – štvorcestný uzol. Pravdepodobne najjednoduchší uzol na zvládnutie, pretože je asymetrické – čo vo svete kravaty znamená, že je už krivý a o to ťažšie je, aby vyzeral zle! Niektorí ľudia môžu tento typ viazania kravaty nazývať aj ako “jednoduchý” uzol a je vhodný pre väčšinu príležitostí, ktoré nie sú príliš formálne. Stredne široké kravaty sa viažu veľmi dobre s týmto uzlom.

Polovičný Windsor – tento uzol je už o kúsok zložitejší ako predošlý, a to v tom, že sa hodí dobre pre každú príležitosť alebo štýl košele. Samotný uzol je o niečo širší a je symetrický – čo znamená, že máte väčšiu šancu na to, aby sa Vám nevydaril, takže trvá, kým ho dokonale zvládnete a budete potrebovať určitú prax. Mierne širšie kravaty fungujú skvele s týmto typom viazania.

Windsor – tento uzol na kravate je pomerne obrovský v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma. Okrem jeho veľkosti, vyzerá rovnako polovičný Windsor. Predpokladá sa, že je vhodný aj pre viac formálne príležitosti a to najmä preto, že je potrebná košeľa so širokými roztiahnutými goliermi, ktoré sa takmer úplne exkluzívne nosia pre veľmi elegantné udalosti. Vyžaduje sa kravata, ktorá je o trošku dlhšia ako normálna a aj celkom silná.

A teraz poďme k niečomu pre pravých fanúšikov kravát. Je to uzol Van Wijk. Tento uzol sa od ostatných už spomenutých uzlov odlišuje tým, že je valcový. Ak si tento uzol uviažete správne, budete sa môcť pýšiť a ohúriť partnerky veľmi nápadným a nezameniteľným uzlom so špirálovitým efektom.