Sprej na komáre

Nič nezastaví letné grilovanie alebo romantiku exotických tropických dovoleniek rýchlejšie ako armáda komárov. A potom máte strašný zážitok z prebudenia uprostred noci, pretože ich bzučanie vás vzbudilo. Dobrý odpudzovač proti komárom často znamená rozdiel medzi zábavným letným zážitkom na vonkajšej terase a tromi strašidelnými mesiacmi. Ale ktorý z nich bude najlepšie pracovať na tom, aby vás neštípali komáre?

Ktorú aktívnu zložku by ste mali hľadať v repelentoch proti komárom? Repelenty sa môžu vyrábať pomocou syntetických chemikálií alebo prírodných produktov a sú dostupné ako aerosóly, krémy, spreje na pumpy, utierky a nositeľné zariadenia, ako sú náramkové pásky. Koncentrácia účinnej látky v repelentoch proti komárom určuje, ako dlho vás ochráni.     Najčastejšie používané účinné zložky sú dietyltoluamid (DEET) a pikaridín. Ako DEET, tak aj pikaridín sú účinné pri prevencii proti štípancom, ale pikaridín je bez zápachu a preto sa považuje za príjemnejší na použitie. Rovnako sa niekedy používajú aj rastlinné prísady ako melaukový olej a citronella (meilleure cafetière expresso).

Sú prirodzené repelenty účinné? Prírodné spreje sa považujú za bezpečnejšiu alternatívu k iným odpudzovačom proti komárom, ale zatiaľ čo poskytujú určitú ochranu, vo väčšine prípadov nie sú také účinné ako chemické výrobky, ktoré používajú DEET alebo pikaridín. Niektoré spoločnosti tiež robia repelenty proti komárom, ktoré sú nie veľmi účinné. Keď sa napríklad v minulosti testovali repelenty proti komárom, pásik na zápästie, na ktorý sme sa pozerali, bol relatívne zbytočný. Sú odpudzovače proti komárom bezpečné?

Vo všeobecnosti sú repelenty proti komárom bezpečné pre dospelých a deti staršie ako tri mesiace. Pre deti staršie ako tri mesiace vyhľadajte detský repelent proti hmyzu alebo tie, ktoré majú nízku koncentráciu DEET alebo picaridínu (menej ako 10%).

Najlepšie tipy na používanie repelentov proti komárom vám predstavíme nižšie. Aplikujte rovnomerne na všetky oblasti kože. Tu nie je rozprašovanie alebo natieranie oblečenia alebo vecí úplne účinné. Nepoužívajte aerosóly alebo spreje priamo na tvár – najskôr ich naneste do rúk a rovnomerne ich roztierajte, vyhýbajte sa kontaktu s očami a ústami. Opakovane sa natrite, ak plávate alebo sa silne potíte.

Nepoužívajte repelenty pre deti mladšie ako tri mesiace. Kúte si sieť na kočíky, detské postieľky a detské ihriská, aby ste sa vyhli poštípaniu. Zvážte, ako dlho musíte byť chránený. Na krátky výlet vonku bude stačiť repelent s nízkou koncentráciou, ale ak idete na cyklistický výlet alebo rybársku cestu, potrebujete repelent s vyššou koncentráciou.  Parfumy a tmavé šaty priťahujú komáre, preto sa im vyhnite, ak je to možné.

Zoznam chorôb prenášaných hmyzom, pred ktorými sa máme obávať, sa zdá byť dlhší – a desivejší – každý rok. Bez ohľadu na to, či sa tešíte z vonkajšieho prostredia na vlastnom dvorci alebo na tropickom ostrove, keď použijete odpudzovač hmyzu, chcete najlepšiu a najefektívnejšiu ochranu pred napadnutím hmyzu (meilleur moulin à café).

Naše hodnotenia určujú, ktoré produkty najlepšie fungujú proti komárom a kliešťom. Netestovali sme všetky naše výrobky proti kliešťom, ale náš výskum naznačuje, že akýkoľvek výrobok, ktorý vás chráni pred štípancami komárov, pravdepodobne vás ochráni aj pred kliešťami. Naše špičkové produkty poskytli niekoľko hodín ochrany a niektoré z našich najnižšie hodnotených produktov zlyhali takmer okamžite. Testovali sme rôzne odpudivé látky, aby sme zistili, či fungujú, ale vybrať si musíte nakoniec sami.